وظایف

معرفی گروه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه لرستان

گروه آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه لرستان از ابتدای مهرماه ۱۳۹۸ فعالیت خود را رسما آغاز نمود. از وظایف مهم دانشگاه، توانمند سازی اقشار مختلف جامعه در زمینه افزایش توانائیهای تخصصی-کاربردی رشته تحصیلی و همچنین رفع نیازها و پاسخگوی درخواست‌های سازمان­ها و دستگاه­های اجرایی جهت ارائه آموزش­های حرفه ای کاربردی به آنهاست. لذا با عنایت به محدودیت­های سیستم رسمی آموزشی، ایجاد و توسعه و تنوع جریان­های متنوع آموزش های عمومی و تخصصی به صورت غیر رسمی در دانشگاه امری ضروری است. این مهم در قالب «آموزش های آزاد» قابل انجام است. دوره­ های «آموزش آزاد» با هدف ارتقاء سطح علمی و توان تخصصی منابع انسانی انجام می شود. چنین آموزش­هایی با تکیه بر اساتید، مشاوران و نیروهای مجرب و همچنین امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب و با در نظر گرفتن نیازهای واقعی کشور، برای ارائه آموزش های تخصصی و حرفه ای و رفع نیاز تخصصی فراگیران (دانشجویان، فارغ التحصیلان، کارشناسان، متخصصین، مدیران وسایر علاقمندان) ارایه می شوند.

مجوز برگزاری این دوره ها یا از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا در سطح دانشگاه صادر می شود و در پایان دوره حسب نوع مجوز صادر شده، به فراگیران گواهی معتبر اعطا می شود. اطلاع رسانی درخصوص دوره­­ ها از طریق سایت دفتر «آموزش­های آزاد و مجازی» دانشگاه انجام می شود و جزییات دقیق هردوره (زمان و مکان برگزاری، نام مدرس یا مدرسین و میزان شهریه) در آنجا در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

مجری دوره های «آموزش­های آزاد و مجازی» دانشگاه لرستان، دانشکده ها، مراکز اقماری، انجمن های علمی دانشجویی، کانون های دانشجویی و برحسب مورد سایر مراکز دولتی و خصوصی هستند و «گروه آموزش های آزاد دانشگاه لرستان» در قالب ضوابط و آیین‌نامه­ های مربوطه مسئولیت نظارت بر دوره ها را بر عهده دارد که این مهم از طریق صدور مجوز برگزاری این دوره‌ها قبل از آغاز و سپس نظارت بر حسن اجرای آنها انجام می شود.

مهم ترین دوره های «آموزش آزاد» در دانشگاه لرستان  عمومأ حول محور های زیر برگزار می شود:

   • آموزش­های تخصصی کاربردی مورد نیاز بازار کار و صنعت
   • بازآموزی و آموزش تکمیلی برای دانش آموختگان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی
   • آموزش ضمن خدمت کارکنان سازمانهای دولتی و غیردولتی
   • آموزش­های مورد نیاز و علاقه جامعه
   • آموزش دوره های تخصصی و تطبیقی با کارکردهای حرفه ای